20 лист. 2015 р.

Охочим позбутися MeSH-мішанини

На Google-диску розмістила таблицю з переліком рубрик, які є у STAN2011, але нема у MeSH-2010 (перший стовпчик). Про причини появи розбіжностей докладно розповідалось у повідомленні "Про MeSH-мішанину" http://eidea-lib.blogspot.com/2015/10/mesh.html:  • зміни в оригMeSH;
  • зміни (відповідно до оригMeSH) та виправлення помилок у росMeSH;
  • помилки ІРБІС-MeSH;
  • самовільне внесення змін в назви рубрик предметизаторами.

У якісній бібліографічній базі даних (ел.каталозі) серед рубрик повинні бути лише сучасні назви. Але це не завжди можливо. Тому, як у оригMeSH, так і в росMeSH, в примітках (в анотації для росMeSH) є зауваження (на жаль, користувачі ІРБІС цих приміток не бачать) на кшталт:
росMeSH:
рубрика: ЭКСПЕРИМЕНТЫ НА СЕБЕ
анотація: ПОИСК: исп ЭКСПЕРИМЕНТЫ НА ЛЮДЯХ до 2002
оригMeSH:
MeSH Heading: Autoexperimentation
History Note: 2003; use HUMAN EXPERIMENTATION 1999-2002

В усіх випадках коли можливо, потрібно замінити старі назви на нові. Заміна старих рубрик на нові повинна проводитись кожного разу після заміни MeSH.

Для цього можна використати "Глобальну коректировку", або підготувати спеціальну програму, яка б це зробила з вивантаженою базою. І в першому, і в другому випадках необхідна ретельна попередня підготовка. Потрібно заміняти підполя A, B, K. Залишаючи без змін поле К - підрубрики.

Всі наведені дані отримані автоматично (за допомогою виборок з баз) і потребують осмисленої перевірки. Наприклад, рубрика "БОЛЬНОГО ПРАВО" + англ. назва - "УКРАИНА" виникла тому, що предметизатор виправив англ.назву рубрики. Гадаю, що виникнення зміни АКТИНОМИЦЕТЫ - ACTINOMYCES, та водночас відсилки АКТИНОМИЦЕТЫ - АКТИНОБАКТЕРИИ, це помилка росMeSH. Але це потрібно перевіряти, можливо звернутися до ЦНМБ.

Про таблицю.
1й стовпчик - Стара назва
2й стовпчик - Назва англійською (із STAN2011)
3й стовпчик - Сучасна назва (встановлено за англ.назвою)
4- стовпчик - Сучасна назва як синонім
5- стовпчик - Кількість в STAN2011
6- стовпчик - Коди (старі, зі STAN2011)

Ще хотіла розповісти про те, як ускладнюють пошук старі рубрики: про число сполучень (матиматика, як вирахувати кількість пошуків, які необхідно зробити за наявності в базі нових та старих рубрик) http://ua.onlinemschool.com/math/assistance/statistician/combination/, але сподіваюсь, що й без цього все зарозуміло.

Початок тут:

Немає коментарів:

Дописати коментар